Kemikleri güçlendirmek için öneriler

Kemikleri güçlendirmek için

Kemiklerinizi güçlendirmek için aşağıdaki önerileri uygulayın.

1- Vücudunuzun Kalsiyum kazanımını artırmak için hergün 2 su bardağı yağı azaltılmış süt ya da yoğurt ve 2 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir tüketmeye özen gösterin.

1 dilim peynir eksik yerseniz, karşılığında 1 su bardağı süt için veya yoğurt yiyin.

2- Kalsiyum bakımından zengin olan kuruyemişlerden, özellikle bademi daha sık tüketmeye dikkat edin. Fındık ve cevizde de kalsiyum var fakat badem tam bir kalsiyum deposudur.

30-40 gram bademi ara öğün olarak tükettiğinizde size 150 kalori civarında enerji sağlar ancak ciddi bir kalsiyum desteğini de bedeninize kazandırır.

3- Yeşil sebze tüketimini artırın. Özellikle kalın yapraklı yeşil sebzeleri, marul, semizotu, yeşil biber, ıspanak ve dereotunu sofranızdan eksik etmeyin.

4- Protein tüketiminde aşırıya kaçmayın. Yani süt, peynir, yoğurt ayran yiyin için ama fazla miktarda tavuk, et, balık tüketmeyin. Yüksek proteinli diyetler kalsiyum kaybını artırırlar.

5- Tuzu azaltın. Fazla tuzlu beslenmek, tıpkı fazla proteinli beslenmek gibi bir etki gösterir. Fazla tuz, fazla protein gibi etkiler, idrar ile kalsiyum kaybını artırır.

6- Posa iyi bir şey ama aşırısı kalsiyum emilimini engelleyebilir. Bu sebeple posa tüketimini optimumda tutmanızda, 20 gramın altına düşmeyip 35 gramı geçmemenizde yarar var.

7- Sigaradan uzak durun. Kahveyi, çayı azaltın. Kafeinden zengin kolalı içecekleri mutfağınıza sokmayın.

8- Sık sık diyet yapmayın. Sık kilo alıp vermeyin. Açlık kürlerinden vazgeçin. Aşırı zayıf olmaya çalışmayın.

9- D vitamini seviyenizi dikkatle izleyin. Mümkünse yılda bir kez ölçtürün. Özellikle 20’nin altındaysa mutlaka D vitamini desteği alın ve mümkünse daha sık güneşlenin.

10- Sadece yürümekle yetinmeyin. Mümkünse hafif ve ölçülü ağırlık egzersizlerinden de faydalanmayı ihmal etmeyin.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

***********************************************
Bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaştıkça çoğalan tek şey bilgidir. Lütfen bu yazıyı sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla paylaşın
***********************************************

1 yorum:

Arda Danacı dedi ki...

Paylaştıklarınızı uygulayacağım çok teşekkürler

Yorum Gönder

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz. Reklam amaçlı veya Link almak için yapılan yorumlar yayınlanmaz.

Göğüs büyütmek için doğal çözüm

Birçok kadın küçük göğüs  problemi yaşıyor. Ancak doğada küçük göğüs problemine de çare var okumak için tıklayın >>