Site içi arama

topuk dikeni egzersizleri

topuk dikeni egzersizleri

Topuk ağrılarının tedavisi için bir kaç modalitenin bir arada uygulanması gerekir. Tedavi genel olarak uzun sürer bu nedenle sabırlı olmak gerekir.

Özellikle yumuşak tabanlı, topuk kısmı darbeleri emen ayakabılar giymek ağrıları azaltacaktır.

Yürüyüş ve koşu ayakkabıları bunun için ideal ayakkabılardır Diğer ayakkabıların topuk kısmına ise silikon ya da başka malzemelerden yapılan destekler konması yararlıdır.

Kullanılan bu desteklerin orta kısımlarının delik olması gerekmez Ağrı plantar fasyanın ön kısmına doğru yayılıyorsa ayak kavisini destekleyecek destekler kullanılabilir.

Hasta günün büyük kısmını evde geçiriyorsa topuk desteklerinin terliğe yapışabilen çeşitleri kullanılmalı veya terliğin astarı kaldırılarak destek altına yerleştirilmelidir.

Ayak tabanını esnetecek egzersizler sabah ilk kalkışta yapılmalı ve gün içinde birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Ayak tabanını gece boyunca gergin tutabilmek için gece cihazları kullanılabilir. Ağrı kesiciler de tedaviye eklenebilir.

Ayrıca ağrılı bölgeye her gün birkaç dakika yapılacak friksiyon masajı da etkili olabilir.

Tüm bu önlemlerle ağrı düzelmezse topuğa kortizon enjekte edilebilir. Kortizon ağrıyı gidermekte oldukça etkili olmakla birlikte topuk yağ yastığında bozulmaya yol açması riski vardır.

Yine dirençli topuk ağrılarında böbrek taşı kırmakta kullanılan ESWL cihazı ve manyetik inervasyon cihazları da etkili olmaktadır.

Tüm bu yöntemlerle düzelmeyen ağrılarda cerrahi uygulanabilir. Cerrahide plantar fasyanın kesilmesi alttaki kemik çıkıntının çıkarılması veya sinirlerin gevşetilmesi için değişik yöntemler vardır.

Plantar Fasiit Egzersizleri için tıklayın
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sitemizde kürleri yayınlanan İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki Suna Dumankaya gibi Uzmanlara sorularınızı kendilerine ait web sitelerinden sorunuz.

Uyarı

Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Siteyi kullananlar kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Herhangi bir sağlık sorunu için alternatif tedavi yöntemleri hakkında doktorunuzdan tavsiye alınız.Uzmanların önerdiği kürleri doktorunuzun verdiği tedaviye destek olarak uygulayın.